Neccketrec 51.0

Murányi Marcell
2004. 08. 18. · Hócipő 2004/17
A spameknél hagytuk abba, azoknál a mocskos, kéretlen üzeneteknél, amik naponta pottyannak be a te villanyládádba is. A kérdés csak az, hogyan lehet őket kiszűrni. Ez nem csak a te gondod, nagy cégek dollármilliókat áldoznak a probléma megoldására. Nyilván baromira érdekel téged, hogy a hetvenes évek elején, amikor az első e-mailek elindultak a világháló ősén, a spamnek még nyoma sem volt. Majdnem húsz évet kellett várni arra, hogy valakinek a fejéből kipattanjon a briliáns ötlet: ha egy analóg postaládát meg lehet tölteni állat szórólapokkal és prospektusokkal, akkor miért ne lehetne ezt digitális hadszíntéren megpróbálni. Azóta elszabadult a digitális pokol.

Jó, jó, túlzok, de az már tényleg idegesítő, hogy csak ezen a héten a harmadik levelet kaptam Eng. Johnson Obiese-től, aki egy 42 millió dolláros tranzakcióban kéri a segítségemet, így ismeretlenül is, a távoli Nigériából. Szerinted ez átvágás? Á, ugyan! Miért lenne az? Milyen mázli, hogy éppen engem talált meg... A többiről már ne is beszéljünk.

Szóval ezerrel dolgozik mindenki a probléma megoldásán, a részletek talán nem érdekelnek olyan mélységig, hogy az e-mail-küldésre majd 30 éve megalkotott protokoll fölött miért járt el az idő. A gond a következő: ha cím szerint próbálja valaki szűrni a spameket, az lófütty, mert új e-mail címet generálni, és onnan küldözgetni szexuális életed problémáival kapcsolatos megoldások tömkelegét - hú, azért ez a mondat nagyon a helyén van -, gyerekjáték. Ha valaki tartalmilag próbálja szűrni a spemeket, akkor előfordulhat, hogy olyan üzenetekhez is hozzájut, aminek te nem örülsz. És ki legyen az a valaki?

Szóba jöhet még a digitális aláírás, és egy olyan szabvány kidolgozása, amellyel egyértelműen azonosíthatóak az e-mailek feladói. Ha minden internetezőnek van egy egyéni kódja, akkor hitlesíthetőek a levelek, viszont pontosan nyilvántartható, hogy ki, kinek, mikor, mit írt, hány emberrel levelez, és kinek telefonozott József Attila. Lehet, hogy Winston Smithnek, egy hideg áprilisi napon, amikor az órák éppen tizenhármat ütöttek. Persze ez már most sem okoz akkora gondot. Ha azt akarod, hogy sokan olvassák az e-mailedet, írj bele ilyen szavakat, hogy robbantás, merénylet, Osama, meg ilyenek. Persze ez csak vicc, kit érdekelne, hogy mit írsz másoknak? Vagy mégis? Igen? Nem? Lehet, hogy szűrik minden e-mailedet? És mit mondanak a többiek, a három Napoleon és a Kutuzov-ikrek?

A laszti fel van adva. Ha addig, míg megszületik a Leghatékonyabb Spamellenes Megoldás, mégis levelezni akarsz, mégpedig a saját gépedre telepített levelezőprogrammal, akkor nézz be az origo szoftverbázisára, hátha a spam szóra kidob néhány szűrőprogramot a kereső. Kidob.