Mit hozott a Holdról?

Majláth Mikes László
2009. 07. 27.
Az amerikai törvények szerint az űrhajósoknak hazatértük után vámárunyilatkozatot kell kitölteniük, mert az illetékes hatóságok az űrt és a Holdat külföldnek tekintik. Így jártak a most negyven éve a Holdon járt űrhajósok is. A Hócipő a nagy triót, Armstrongot, Aldrint és Collinst kérdezte.

Hócipő: Igaz mindez?

Armstrong: Szó szerint. Az Apolló-11 utasaiként a Hold után, 1969. július 24-én a Csendes-óceánon landoltunk. A Hornet repülőgép hordozó két óra múlva érkezett meg velünk Hawaiira, ahol mint idegen bolygóról érkezőket, vártak a kitöltendő vámáru-nyilatkozatok.

Hócipő: A napokban a NASA honlapján közzétett okmányok szerint az önök utazása Cape Canarevalban kezdődött, kiszálltak a Holdon, végül visszatértek a Földre. Mit írtak be a magukkal hozott áruk közé?

Aldrin: Én holdkőzetet hoztam. Nem volt kereskedelmi mennyiség, így nem kellett vámot fizetnem.

Hócipő: Én holdport írtam bele a vámárunyilatkozatba.

Armstrong: Én pedig a Holdról származó egyéb mintákat.

Hócipő: Az mi volt?

Armstrong: Az is kőzet és por, de akartam egy kis változatosságot vinni az amerikai vámosok életébe.

Hócipő: Csehszlovák mackófelsőt nem hoztak?

Armstrong: Azt nem, mert előttünk nem jártak fenn az oroszok. És azóta sem.

Aldrin: Nekem azt mondta a nejem, hogyha tudok, hozzak kínai tornacipőt, de azt sem kaptam. A kínaiak se tudtak minket megelőzni.

Hócipő: Azt olvastuk, hogy vámáru-nyilatkozatot kell kitölteni az Endavour legénységének is, ha hazatérnek. A NASA szóvivője szerint a Nemzetközi Űrállomás (ISS) nemzetközi területnek számít, és az is bonyolítja a helyzetet, hogy az állomáson most orosz, japán, belga és kanadai állampolgárok is dolgoznak.

Collins: Így van. Az amerikai hatóságok ma is úgy tekintik, mintha az ausztronauták külföldi országba látogattak volna, következésképpen az űrből visszatérő űrhajósok a közönséges utasszállító repülőgépek utasaihoz hasonló adminisztratív eljáráson esnek át.

Hócipő: Van benne logika, pláne a nemzetközi űrállomásnál, ott az amcsik esetleg csencselhetnek az orosz, a japán, a belga vagy a kanadai űrhajósokkal.

Armstrong:
Azok mostanában azzal vannak elfoglalva, hogy hol az egyik, hol a mási vécé romlik el.

Aldrin: A NASA 2020-ig újra a Holdra akar leszállni, szerintem pedig inkább a Marsot kellene célba venni. Ezt a véleményemet ki is fejtettem az évfordulós ünnepségeken.

Hócipő: Miért pont a Marsot?

Aldrin: Mert ott még lehet az életnek valami nyoma, s ahol élet van, onnan mindig haza lehet valamit csempészni.

Hócipő: És akkor mit írna bele a vámárú-nyilatkozatába?

Aldrin: Csak annyit üzennék a vámosoknak, hogy: mars!
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2025/10  •  V. 7. – V. 20.
ORBÁN ÉVEKIG FALAZOTT MATOLCSYNAK! Para-Kovács Imre: már várja, hogy Magyar Péter emlőssel szexeljen, ukránoknak kémkedjen és idős asszonyokat gázoljon a zebrán Váncsa István: Szép hazánkban a veszélyhelyzet olyan, mint egykoron a szovjet és a magyar nép barátsága: örök és megbonthatatlan! Smuzewitz Ilona: Balsors akit Weber tép – aki szerint nem pontosan így van a Himnusz szövege, annak át van mosva az agya! Farkasházy Tivadar: hatezer éves a Hócipő Havas Henrik sajtó alá rendezte a karmelitában Orbán főművét, a Háború és békét Dési János lebuktatja magát, hogyan csinálta ki a magyar sertésexportot, amikor tudósított a titokban tartott sertéspestisről Verebes István előzetes riportja a 2026-os választások után a Parlamentből távozó fideszes politikusokról A Heti Kamu megtudta: Kövér László véletlenül saját magát is kitiltotta az Országgyűlésből Selmeczi Tibor: dübörög a jólét, ha akad aki megveszi az 5500 forintos lángost is!
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.