Áltrógerek
Majláth Mikes László
2010. 03. 01.
A Fővárosi Főügyészség a Capital Partners hét vezető tisztségviselőjének letartóztatását rendelte el. A prágai székhelyű pénzügyi befektető cég magyarországi irodája több száz ügyfelét károsította meg uszkve három milliárd forinttal. A Hócipő riporterének egy volt alkalmazottal sikerült beszélnie, aki olyan figyelmetlen volt, hogy vállalta az interjút.Hócipő: Önről azt hallottam, hogy vizsgázott tróger.
Álbróker: Rosszul tetszik ejteni a foglalkozásomat, nem tróger vagyok, hanem bróker.
Hócipő: Ez jelen esetben nem ugyanazt jelenti?
Álbróker: Kikérem magamnak, maximum azt fogadom el, hogy egy vagyok a több mint százötven álbróker közül.
Hócipő: Letette a brókervizsgát?
Álbróker: Nem a brókervizsgát tettem le, hanem a nyolcadik osztály záróvizsgáját. De matekból gyenge kettest kaptam.
Hócipő: És ön egy gyenge kettessel merészelt álbrókerkedni?
Álbróker: Persze, mert elvégeztem a marxista esti egyetemet, nem úgy, mint a Kulcsár.
Hócipő: Tehát egyetemre is járt?
Álbróker: Igen, de kibuktam, mert nem olvastam el Marxtól a Capitalt, azaz a Tőkét.
Hócipő: Mégis alkalmazták. Miért?
Álbróker: A cég székhelye Prágában van, és én töröm a cseh nyelvet.
Hócipő: Mit tud csehül?
Álbróker: Azt, hogy zmrzlina.
Hócipő: A fagylalt szót ritkán használhatja egy bróker.
Álbróker: Valójában azért vettek fel a céghez, mert jó a beszélőkém. Még egy hamvasztásos temetésnél is rá tudom dumálni a kuncsaftot egy méregdrága ébenfa koporsóra.
Hócipő: Mesélje el, hogyan dolgozott.
Álbróker: Fűt-fát felhívtam, csak úgy találomra, és erőszakosan rábeszéltem őket, hogy vegyenek Rimamurányi Kőszén Rt. részvényt.
Hócipő: Ez a cég már száz éve nincs is.
Álbróker: Szerencsére a hülye kuncsaft ezt nem tudja. Aztán a befizetett pénzt átfolyattuk offshore cégekbe, onnan már a PSZÁF sem tudja visszakaparni, nemhogy az ügyfél.
Hócipő: Szóval ilyen kamu részvények megvásárlására beszélte rá gyanútlan ügyfeleit. A Hatvani-Deutsch Cukorgyár Rt. részvényeit is forgalmazta?
Álbróker: Majdnem. A szuezi részvény már rosszul ment, mert Nasszer rég államosította a csatornát, de mi kínáltunk kiváló kínai bányarészvényeket, továbbá észt és lengyel befektetéseket.
Hócipő: Mi volt ebben a biznisz?
Álbróker: Elárulom a titkot. Mi a szokásosnál sokkal magasabb 1,5-1,9 százalékos jutalékot számítottunk fel, s villámgyorsan adtunk-vettünk. Minden vételnél és eladásnál felvettük a jutalékot. Emlékszem, volt egy pofa, aki tízmilliót fektetett be nálunk, s három hét alatt csak a jutalékunk három millió forint volt. Az volt a lényeg, hogy gyorsan forgassuk a lóvét. Nem szeretne venni a Hócipő a patinás londoni vicclap, a Punch részvényeiből?
Hócipő: A Punch már évekkel ezelőtt megszűnt.
Álbróker: Ez igaz, de nálunk vannak a megmaradt részvényei.
Hócipő: Kösz, nem kérek belőle.
Álbróker: Kedves hírlapíró úr, akkor vegyen tőlem százezer dollárért ugandai gyémántbánya-részvényt.
Hócipő: Mennyit kereshetek rajta?
Álbróker: Ott még nem tartunk! Ide a suskát! Momentán mennyije van?
Hócipő: Rokkantnyugdíjas újságíró vagyok, a havi nyugdíjam a januári 4,1 százalékos emelés után 78 ezer forint.
Álbróker: Piti alakokkal általában nem tárgyalunk, de most kivételt teszek. Úgyis azt mondják ránk, hogy mi vagyunk a magyar pénzpiac legagresszívebb brókercége. Vegyen nálunk 78 ezer forintért budapesti 5-ös metró részvényt.
Hócipő: Olyan még nem is épül.
Álbróker: Sebaj, amire elkészül, a jutalékunk 178 ezer forint lesz.
Hócipő: És akkor mi lesz a pénzemmel?
Álbróker: Be kell fizetnie a különbözetet, a százezer froncsit.
Hócipő: Hová kell küldenem a pénzt?
Álbróker: Még nem tudom pontosan. Vagy a szegedi, vagy a sopronkőhidai, vagy a váci, vagy a veszprémi börtön címére.
Hócipő: Nincs elkeseredve a szörnyű jövője miatt?
Álbróker: Miért lennék, állítólag a smasszerok imádnak tőzsdézni.
Majláth Mikes László
legolvasottabb cikkei
legolvasottabb cikkei
Majláth Mikes László
legfrissebb cikkei
legfrissebb cikkei
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2026/13 • VI. 17. – VI. 30.
Para-Kovács Imre: én nem hazudok pénzért, nem nyalom a kormány seggét, a most leépített cselédsajtó nem kollégám, az övéik Kínában meg Oroszországban vannak
Kéri László: Orbán egy órára belátta, hogy „mindennek van határa”. Hátha újabb vereségek hatására ezt egy délutánra, vagy egy napra is belátja!
Smuzewitz Ilona: a Fidesz nem veszített, csak nem nyerte meg a választást
Váncsa István alig várja, hogy hazánk elérkezzen az Orbán-féle szuverenitás állapotába, hogy az univerzum összes országát jól tökön rúghassuk
Farkasházy Tivadar elképzelte Orbánt, ahogy egy bunkerből nézi az aranykonvoj kísérőinek csak Bin Ladenéhez hasonlítható elfogását
Havas Henrik Orbán kérésére megírta a volt kormányfő, rettegő fideszeseknek szóló levelét
Dési János: így rúgtak ki három perc alatt a Népszavától
Lendvai Ildikó: Mikor szólnak Orbánnak?
A Heti Kamu megtudta, hogy Sulyok Tamás az elmozdítása elleni tiltakozásul az íróasztalához láncolta magát. Kimentése folyamatban van!
2026/13 • VI. 17. – VI. 30.
Para-Kovács Imre: én nem hazudok pénzért, nem nyalom a kormány seggét, a most leépített cselédsajtó nem kollégám, az övéik Kínában meg Oroszországban vannak
Kéri László: Orbán egy órára belátta, hogy „mindennek van határa”. Hátha újabb vereségek hatására ezt egy délutánra, vagy egy napra is belátja!
Smuzewitz Ilona: a Fidesz nem veszített, csak nem nyerte meg a választást
Váncsa István alig várja, hogy hazánk elérkezzen az Orbán-féle szuverenitás állapotába, hogy az univerzum összes országát jól tökön rúghassuk
Farkasházy Tivadar elképzelte Orbánt, ahogy egy bunkerből nézi az aranykonvoj kísérőinek csak Bin Ladenéhez hasonlítható elfogását
Havas Henrik Orbán kérésére megírta a volt kormányfő, rettegő fideszeseknek szóló levelét
Dési János: így rúgtak ki három perc alatt a Népszavától
Lendvai Ildikó: Mikor szólnak Orbánnak?
A Heti Kamu megtudta, hogy Sulyok Tamás az elmozdítása elleni tiltakozásul az íróasztalához láncolta magát. Kimentése folyamatban van!


GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT
Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.





