Csatorna töltelék - 2004/11

Para-Kovács Imre
2004. 05. 26. · Hócipő 2004/11
Az elmúlt két hétben, a legváratlanabb helyzetekben támadtam le ismerőseimet a kérdéssel: vajon mi lenne az az esemény, ami miatt hajlandóak lennének éjjel háromkor bekapcsolni a tévét, és kockáztatva családi békéjüket, reggelig nézni. Az indokok megoszlottak ugyan, de furcsa módon, minden értékelhető megnyilatkozás a sport területéről érkezett, kezdve az én esetemtől, aki általában profi bokszgálák kedvéért cipelem magammal a fél ágyat a hajnali órákban, Egerszegi Krisztinán keresztül, a Bajnokok Ligájának döntőjéig.

És a szlovák forradalom? - tettem fel a kérdést, de teljes elutasításba ütköztem. A megkérdezettek szerint egyedül a sportban számít az egyidejűség, minden más esetben marad a rögzítés és a reggeli megtekintés, nincs az az isten, ami képes lenne kiverni ágyukból az embereket forradalom, háború, választások vagy szépségkirálynő-választás miatt.

A felmérés messze nem reprezentatív, ismerőseim lusták, tévézési szokásaik alapesetben is radikálisan eltérnek a nézettségi átlagok alakítóitól, ráadásul idétlen napirend szerint élnek, mégis jelez valamit magatartásuk, és itt most elsősorban nem arra gondolok, hogy elfordultak a politikától, mert a politikától mindenki elfordult, leszámítva a konstans kétmilliót, aki elsősorban papíron létezik.

Határozottan emlékszem a kilencvenes évekre, amikor választási bulikat tartottunk, Baló Györggyel töltöttük az éjszakát, és Knézy Jenő megnyilatkozásait vártuk, hogyan is áll a kisgazdajelölt a bácsalmási körzetben. Tartalmas, durva éjszakák voltak, a politika, a televízió és a tudatmódosító szerek hármas kötésében reggelig lelkesedtünk, és valami emelkedett, információs mezőben fürödtünk, miközben az ország sorsa érdekes rácsos ketrecekbe rejtett számítógépek képernyőjén kulminált.

Azóta zökkenőmentesebb lett a demokrácia, az eredmények már este kilencre majdnem véglegesek, felgyorsult az egész folyamat, még egy rendes bulit sem lehet szervezni rá, mire elfogy a második sör, nagyjából eldől minden, lehet lefeküdni, valaki gratulál valakinek, vagy nem. Marad a sport, az Egyesült Államok, esetleg Japán területén vívott küzdelmek, kilöknek minket saját időzónánkból, és átbillentenek valahová, ahol a nap éppen döntőnek megfelelő szögben süt a helyi polgárokra. Az RTL Klub este fél tízre tenné a Magyar Labdarúgó-bajnokság utolsó fordulóját, mert így fér bele a közvetítés a műsorpolitikájába. Szerintem ez méltányos, nagyjából helyénvaló megközelítés, hiszen az RTL vezetői pontosan ismerik a magyar foci sport- és látványértékét, tisztában vannak a várható nézettséggel, és még egy kicsit tódítanak is a megszállottak kedvéért, és nem helyezik éjfél környékére a meccseket, ahol a helyük lenne, valamivel a késő esti híradó után. Ez a fél tízes időpont jobb, mint a kulturális magazinoké, jobb, mint a TV2 kiváló autós műsoráé, tulajdonképpen a főtábla, még akkor is, ha esetleg szokatlan a focistáknak.

Emlékszünk még az egyik vidéki csapat vezetőjének híres nyilatkozatára, mely szerint azért vesztettek, mert a Sport1 közvetítette a mérkőzésüket, és emiatt korábban kellett játszaniuk. Ha fél tízkor kerül sor az utolsó forduló mérkőzéseire, máris megoldódik mindenki problémája: a bajnok ünnepelni fog, a vesztesek pedig kijelentik, hogy labdarúgóikat megzavarta a késői kezdés, ők ilyenkor már aludni szoktak, és vereségükért egyedül a televízió a hibás.

Hiába, a média a legerősebb hatalmi ág.
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2024/7  •  III. 27. – IV. 9.
Zsidólakást, zsidóbútort másnapra a filoszemitának: kilenc oldalon foglalkozunk több, mint kéttucat dokumentumot bemutatva azzal, hogyan igényelt zsidólakást és zsidóbútorokat Sulyok Tamás államelnök, általa filoszemitának nevezett apja, a Magyar Nemzeti Szocialista Párt akkori megyevezetője. Para-Kovács Imre gondolkodóba esett, megnyomja-e az Enter-gombot a 100 Millió dolláros jacht, Megrendelem felirat alatt Váncsa István a Brüsszel elfoglalását követő diadalmenet terveiről Smuzewitz Ilona: a Petőfit megölő Ukránokról és a magyar szuterenitást veszélyeztető kiskereskedelemről Farkasházy Tivadar: szerint inkább a köztársaság tartozik ma már a családi legendáriumba Havas Henrik megtudta, hogyan nevezték a budoárt Felcsúton a miniszterelnök úr gyermekkorában Dési János: kétféle diktatúra létezik: az egyikben Jancsó csinál filmeket, meg Makk Károly, meg Sándor Pál, a másikban meg Philip Verebes István újabb Örkényiádái Nagy Bandó András: Diktakrácia a demokratúrában A Heti Kamu megtudta: a Temuról rendelte a kormány azt az ázsiai huszárlegényt, aki a Nemzeti Múzeum lépcsőjén énekelt
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.