Ki fizeti a régészt?

Indiana Jones IV.

Trunkó Barnabás
2008. 06. 04. · Hócipő 2008/12
Az interruptus elég hosszúra sikeredett: immár majd’ két évtizede nem láthattunk új Indy-kalandot, de a Spielberg-Lucas szuperduó most reaktiválta az ostoros archeológust. Legutóbb még a legutóbbi világháború idején találkozhattunk a kalapos régésszel, most meg már a hidegháború kemény éveiben vagyunk. A náci rosszfiúkat a muszkák váltották fel, hogy megszerezzék a legendás kristálykoponyát az Ermitázs számára, ahol igen jól mutatna a dédapám ostrom idején elkallódott olajportréjának társaságában.


- Ez lehet itt a 4-es metró!

Az Indiana-eposznak ez a negyedik darabja, ezért Spielbergéknek alaposan bele kell húzniuk, ha be akarják hozni James Bond előnyét, hiszen belőle már több mint 20 folytatás készült, igaz, váltott 007-esekkel. (Steven Spielberg kezdetben mindenáron Bond-filmeket akart rendezni, de később meg kellett elégednie a Sugarlanddal, a Man in Black-kel, az E.T.-vel, a Cápával, a Jurassickal, a Ryannel és a Schindlerrel.)

Az Indy alkotói ragaszkodtak Harrison Fordhoz, mint ahogy a nézői célszegmens zömét kitevő gimnazista lányok, túlhajszolt szinglik, valamint elhanyagolt háziasszonyok is ragaszkodtak a bőrzakós turkászhoz. Igaz, hogy Harry ma már ingyen utazhatna a BKV-n, de azért jól tartja magát, csak a váratlanul előkerült egykori csaja öregíti egy kicsit, aki egyébként az ugyancsak váratlanul előkerült fiának az édesanyja. Na de ne rohanjunk előre, mert ez a film cselekményére sem mindig jellemző.


- Dobozolunk Tót úr?

Most nem a Frigyládáért, a Szankara-kövekért vagy a Grál-kehelyért megy a bruszt, hanem a Kristálykoponyáért, amit csak az egyszerűség kedvéért hívunk kristálynak, hiszen olyan anyagból van, amit nem szívesen húznék az emelt szintű kémiaérettségin. Az ilyenkor szokásos, pókhálós vermekben történő mászkálást, titkos csapóajtó keresést, rémisztő csontvázak közötti botladozást most értékes kortörténeti elemek is színesítik. Megtudhatjuk, hogy milyen szörnyű volt Amerikában a gyanakvásokkal terhes McCartney-korszak (szegény Steven nyilván semmit sem hallott a csengőfrászról!), és Los Alamosban látunk egy komplett kísérleti atomrobbantást is. Csak a vájt fülű nukleáris szakértőket lepi meg, hogy az amcsik 1957-ben egy olyan ócska bombával kísérleteztek, mint amilyet Hirosimában használtak, holott akkoriban már a Szovjetunió is korszerűbbeket fabrikált a Rosenberg-licenc alapján.

Érdekes adalék, hogy a komcsihisztéria dacára ebben az időben egy komoly szovjet katonai kontingens tartózkodik az óceánon túl, amelynek tagjai - a magyar szinkronnak köszönhetően - csapnivalóan beszélik az anyanyelvüket. Vezetőjük egy pornófilmekre hajazó ukrán domina-figura (Cate Blanchett), aki most nem a megszokott lovaglópálcával operál, hanem egy karddal. A kifinomult jellemábrázolás okán a muszkák nagyon gonoszak, rengeteg puskájuk meg töltényük van, de - feltehetően kiképzési hiányosságok miatt - a lövöldözések során szerencsére nem találnak el senkit, mert különben már a film harmadánál kiürülne a szereplőlista.


- Remélem nem gój motoros!

A korszakra jellemző amerikai üldözési mánia autós és egyéb üldözési jelenetekben ölt testet, és ebben Steven nagyon profi, George nemkülönben (bár itt a Star War-os égi szuperketyeréket lepukkant katonai járművek helyettesítik).

Harrison Ford szemmel láthatólag szívesen játssza megszokott szerepét, hiszen a film 125 millás büdzséjéből jelentős részt kaszált, sőt néhány kaszkadőr gázsiját is megspórolta. A Kereszteslovag idejéből előkerült régi csaja (Karen Allen) nyilván előre lemondott a legjobb epizódszereplőnek járó Oscar-díjról. A forgatókönyvbe még belegyömöszöltek két felesleges karaktert, Ox professzort (John Hurt) és a tisztázatlan pártállású kettős/hármas ügynököt (Ray Winstone), de mindez feltehetően csak a két jelentős hollywoodi bölény szociális foglalkoztatása okán történt.


- Következik: A Seuso-kincsek!

Új szereplő viszont a frissen előkerült ifj. Indiana (Shia LaBeouf), akinek kiválasztásában nyilván Harrison is részt vett, ügyelve arra, hogy a srác sármja ne veszélyeztesse pozícióit, még akkor sem, amikor majd a - kizárólag az Elvis-sérójával foglalkozó - ifjú motoros veszi át a régész szerepét. Ha ez így lesz, akkor az ostor brandet egy fésű veszi át. Mert a kalapot - miként a valóban szellemes zárójelenetben látjuk - Harrison nem adja!

Az ismert franchise alapján a sorozat következő részét már minden rutinos néző meg tudná írni. De azért várjuk a folytatást!
Indy go!
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2025/9  •  IV. 24. – V. 6.
BRÜSSZEL BOSSZÚJA: Felderítettük, hogyan palizták be Matolcsy Ádámot, Rogán Antalt és Tiborcz Istvánt a rájuk fenekedő brüsszeli sorosisták! Para-Kovács Imre: Mostantól az igazság csak attól függ, hogy ki mondja el és hányszor Váncsa István: Elmeroggyant autót nem vezethet, országot igen, sokba kerül ez nekünk Smuzewitz Ilona: Hogyan mentették meg a rendszert a megsemmisüléstől a munkahelyükre időben érkező fideszes képviselők? Farkasházy Tivadar: Mi tartott másfél évtizedig abban, hogy Brüsszel megfogadja Orbán tanácsát, és ne nyújtson segédkezet hazug és csaló kormányoknak? Havas Henrik: Megkapják-e Mészáros Lőrincék a Titanic II-t, amire már az előleget is befizették? Lendvai Ildikó: Utcai harcos a vámháborúban Dési János: Na de kihez kerülhetett Fenyő János Mont Blanc tolla? Verebes István: Assisi Szent Ferenc találkozása Iványi Gáborral A Heti Kamu megtudta: Tiborcz István Orbán Ráhelt is csak bérli Selmeczi Tibor: Nem lehet véletlen, hogy Trianonnál a románok a kolozsvári töltött káposztát nyúlták le!
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.