Drágán add az 1+1 %-odat!

Trunkó Barnabás
2011. 11. 25.
A Magyarországon forgató külföldi filmesek és egyéb művészek ezentúl nálunk adóznak majd a jövedelmük után, viszont a produkciók visszaigényelhetik a gyártási költségek 20 %-át. Munkatársunk Trunkó Barnabás egy filmgyári adószakértővel készített interjút.

Hócipő: Az érintettek hogyan fogadták az új rendelkezést?

Szakértő: A rendszeresen hazánkban forgató produkciók már nem lepődnek meg semmin. Brad Pitt például rögtön alapított egy bétét. Ő a beltag.

Hócipő: Brad Pitt evázik?

Szakértő: Dehogy! Az Angelina Jolie le is törné a derekát! Viszont Mr. Pitt itt fizeti a településfejlesztési hozzájárulást, az egészségügyi - és nyugdíjjárulékot, a munkaerő piaci hozzájárulást, a kötelező kamarai tagdíjat, valamint majd a baleseti adót is.

Hócipő: A baleseti adót csak az autósok fogják fizetni!

Szakértő: Na igen, de Mr. Pitt jogkövető polgár, a kaliforniai rendszámú autójára is magyar rendszámot kért, csak hogy kifizethesse a regisztrációs adót.

Hócipő: Ezek szerint a külföldiek könnyen eligazodnak az adórendszerünkben?

Szakértő: Sajnos még nem. Az ő pénzügyi kultúrájuk még nincs összhangban a mi szofisztikált adóigazgatási eljárásunkkal.

Hócipő: Mondana egy példát?

Szakértő: Természetesen, de név nélkül. Az egyik külhoni filmipari kényszervállalkozó például költségként próbálta elszámolni annak a három pufikabátnak az árát, amit a feleségének vett. Holott mindenki látta, hogy az asszonynak csak egy pufikabátja van.

Hócipő: Hamarosan Bruce Willis is nálunk forgat majd!

Szakértő: Pontosabban a Die Hard Kft. Az akciójelenetekhez szükséges műanyag-fröccsöntött fegyverek már meg is érkeztek az etyeki kelléktárba.

Hócipő: Az viszont ösztönző lehet a külföldieknek, hogy a produkció árának 20 %-át visszaigényelhetik. Gondolom, most minden producer számolgat..!

Szakértő: Ők valóban számolgatnak, csak a jogalkotók nem! Egy-egy ilyen szuperprodukció árának visszatérített 20 %-ából kijönne két magyar művészfilm is.

Hócipő: És hogy reagált minderre a hazai környezet?

Szakértő: A nemzetközi sztárok postafiókja tele van reklámlevelekkel, amelyekben azt javasolják a celebeknek, hogy kinek adják a személyi jövedelemadójuk 1 %-át.

Hócipő: És a másik - egyházi - 1 %-kal mi a helyzet?

Szakértő: Ott óvatos bizonytalanság tapasztalható.

Hócipő: Úgy hírlik, hogy Ön elvállalta több hollywoodi filmsztár adóbevallásának elkészítését is.

Szakértő: Miféle adóbevallást? Beszereztem nekik egy csomó söralátétet, és kész!
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2025/25  •  XII. 3. – XII. 16.
Para moszkvai, Bartus amerikai tudósítása! Para-Kovács Imre megszerezte Orbán tolmácsának fordítását, avagy hogyan köszöntötte Putyin az Európai Unióban ideiglenesen állomásozó Orbánt Smuzewitz Ilona: Ha Magyar Péter nem is tervez olyanokat, mint amikről a fideszes propaganda beszél, akkor minek a kormányváltás? Bartus László megtudta, miért nem a McDonald’s-ban látta Trump vendégül Orbánt Farkasházy Tivadar ünnepélyesen megeszi szalmakalapját, ha Orbán a gáz és az olaj miatt ment Moszkvába Váncsa István: már a hírek értelmezéséhez is szakértő kell! Vagy kisüsti! Vagy robbanó vécé! Havas Henrik a miniszterelnök búcsú-mauzóleumának építésére kiírt pályázatról Lendvai Ildikó az unokáit a hatvanpusztai ételliftben kereső Orbánról Dési János: a lebontott szabad ellensúlyok helyébe lépett NER-es ellensúlyokról Verebes Istvánnak fogytán a humora A Heti Kamu megtudta: a Tisza brutális adót vetne ki a bölcsisek nyuszimotorjaira is Selmeczi Tibor: így főzzünk bográcsban a gázrezsón!
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.