Saárossy Eugén: Családi album III.

Boncz Géza
2010. 12. 01. · Hócipő 2010/24
A századforduló egyik holdtöltés hajnalán, a perszalóki erdő legszebb tisztásán, pontban elsején megszületett Sándor, a zseni.

Mert a zsenik rendszerint elsején születnek, egy tisztáson, elzárva a külvilág avatatlan szemei elől.

Édesanyja gombát szedni indult, és újszülöttel érkezett haza. Az álmos férj - Sándor apja - félárbocra eresztett szemhéjakkal csupán annyit szólt: Szép nagy gomba, egész héten tudjuk enni! Majd a fal felé fordult, és fél évig úgy maradt.

A tegnapelőtti gombától.



Sándor, mert hogy ezt a nevet kapta meg, mosdatása után egy hónapra talpra állt, és totyogni látszott. Kétévesen ismerte a betűket, majd fél évre rá folyékonyan írt. Gyöngybetűkkel, helyesírási hiba nélkül. Csodájára jártak. Jöttek orvosok, tanárok, világhírű cirkuszigazgatók (szerződéssel), és eljött Kogutovitz Manó, ki térképet készített a kis Sándor fejéről, méghozzá kitapinthatót.

Sanzonok, kuplék íródtak, valamint a Kortárs Balett alkotott egy kétfelvonásost az ifjú titánról. Az újságírók egymás kezéből kapkodták ki az írógépet, a fotósok pedig előrehajolva, széjjelhúzott blendével ugrálták körül az angyalarcú fiúcskát.

Ekkortájt pattantak ki az első versei, amik a szüleihez íródtak.

APÁMHOZ
Apukámra ráesett a zsák
Ő sokáig sántikált
De aztán abbahagyta
Így történt


ÉDESANYÁMHOZ
Édesanyám!
Óh!
Drága Édesanyám!
Beszartam!




Többkötetnyi hasonló vers íródott serdülőkorában, amitől dominóként dőltek el a kritikusok. Ám a fiatalkor hajnala már stílusváltozást hozott. Nézzük:

IFJÚSÁG
Forr a víz, de én is
Mert belelógott a kezem
De lobog a hajam a huzattól
Hisz ez az ifjúság.
Kerékpár-kirándulásra mentünk
Ettünk szamócát, majd füvet
Szemünk összeért, szánkból láng csapott ki
És mi voltunk az ifjúság, a hétfejű ifjúság!


Tizenévesen nem érdekelték a nők, pedig már golyóérett volt. Ám de egyszer Ámor alsónadrágon lőtte, és szerelembe esett a híres táskagyáros lányába, név szerint Durábel Etelkába, de halljuk az ő vallomását:

ETELKÖZ
Bőröndnyi az én szívem
Szemem alatt táska
Az erkély alatt behangolok
Mint a tücsök, azaz sáska
Etelközbe mennék mostan
De rámgyógyult a pizsamám
Mit tegyek most édes Babám, megkötözött
Megkötözött az Anyám, az Anyám.
IMÁDLAK!


A szerelem teljes lánggal recsegett és ropogott, amikor tizenhét évesen megkapta a behívót, és indult a Hazáért, egyenesen az olasz frontra. Az első roham után Giuseppe közelében, pont a névnapján, légnyomást kapott, mint a hadsereg ajándékát, és sokáig úgy csengett a füle, hogy járt ajtót nyitni.

Pár heti kezelés után visszakerült az alakulatához, és az egyik éjszaka önálló akcióhoz látott. Fölvette hálóingét, fejére kincstári pizsamát húzott, és egy szál élesre töltött tollseprővel, derekán szíjra aggatott házikolbászokkal rohamra indult a talján hadtest ellen. A vezérkar ebből az esetből kiindulva döntött úgy, hogy a gyógyulás nem volt százszázalékos. De egy sem. Perceken belül fegyveres kísérettel a hátországba hozták, ahol lágy elhelyezést nyert a baglyasvámosi zárt intézetben. Örök mosolyából ítélve elégedett volt mindennel, és a kedves nővéreket a szívébe zárta. Amit papírlapra vetett egy tompa végű ceruzával, mert kezelőorvosa szerint a hegyes íróeszközzel szúrni is lehet.

Az alkotás:

NŐVÉRKÉK
A Darázs nővér, finoman szúr
Tanti nővér, kiflit ád
Egy ápoló virágot szed
Sokkolom a kacsóját
Csinos nővért, verte férje
Szeme alatt nővér - kék
Simogatnak, becézgetnek
Ilyenek a Nővérkék.




A Tanácsköztársaság híre bent érte, és ő a következőképpen dolgozta fel az eseményeket:

A HURRÁ!
Kun Béla, vörös lovát siratja, siratja
Szamuely repülővel ellopta, ellopta
Pánczélvonat, vidd el ezt a levelet, levelet
Távcsövessel kilőtték a szememet, a tyúkszememet
Kotkodács és Hurrá!


Több hónapos altatás és hideg-meleg víz terápiával erőt pofoztak
bele, amit azonnal vissza is adott, és hát a maga módján lassú gyógyulásba kezdett. Elméje rendeződött, és egy csípős szeptemberi reggel őt is megcsapta az impresszionizmus szele. Kezét csontenyvvel bekente, és tollat ragadott. Nézzük:

EGYÍVÁSÚAK
Sándor haragosan nézi a folyót
Ahol a halak ívnak
Ívna ő is, mint a meszes
De nincsen pénze hát!
Felesége bal partján, ring a csónak
Nyakig pakolászik benne Bálint
Mert neki nagyobb a bajsza
És nem lóg bele a pörköltbe-ba
Kanári madárka, vidd a levelet
Hegyre föl, alagúton be
Hej rab madár, rab madár
Mitől csíkos hátul a gatyád.


Az igazgató, dr. Kiss Hertzog idegszobrász Sándorba teljes gyógyulást vélt fölfedezni, és útjára bocsátotta. Sándor hazaérkezett, és évekig pihent, nem alkotott, mert a múzsák nem találták meg a lakását. El volt rejtve, nem borotválkozott, és bokáig érő agyat növesztett.



Megunva magányát, bement a faluba, ahol városi népdalénekesek szórakoztatták a kiszáradt agrárokat. Származása ellenére közibük ült, és alig ivott meg háromkorsónyi aratópálinkát, amikor szerelembe esett Kormos Klári (kinek apja kéményseprő volt) magyarnóta-énekesnővel. Együtt jártak fellépni, Klári énekelt, Sándor pedig a dalszöveget írta. Országszerte, amerre jártak, akkora sikerük volt, hogy a fellelkesült tömeg mindenütt szétverte a kocsmát és a kocsmárost. A leghíresebb daluk:

A DISZNÓTOROS
Hurka, kolbász és pástétom
Jaó dolog a disznótor
Hurka, kolbász és pástétom
Ezt kapjuk a disznótól
Röfrén:
Hurka, kolbász és pástétom
Jaó dolog a disznótor
Hurka, kolbász és pástétom
Ezt kapjuk a töltőtoll.

A kezdeti sikerek alábbhagytak, ritkultak a föllépések, és velük együtt a helyiségek és a pénztárcájuk is üresen tátongtak. Korgó gyomruk Sándort a padlás felé vezérelte, hátha van ott még egy illegalitásba vonult kolbász. De nem volt. Lefelé egy porosodó vadászpuskába botlott, és ez volt a megoldás. Népi ruhába öltöztek, sorra járva az összes postát és bankot. E fellépések persze nem voltak vérmentesek, és az ország összes kakastolla a nyomukban volt. Ekkor született utolsó és legrövidebb verse:

Pénzt vagy életet!

Grófi származása miatt fölvette a Bóni nevet, élet, és tettestársa pedig Klári maradt. Az újságok címlapján csak az ő nevük volt olvasható:

Bóni és Klári, azaz Bóni & Klár



Az utolsó bankrabláskor, kijövet az ajtón, tűzharcba keveredtek, és a túlerő győzött, mondhatni, szunyoghálóvá lőtték őket. Így zárult le egy zseni élete, de mi nemcsak ezért szeretjük. Költészetét nem tudta elhomályosítani a csúfos vég. A család csendesen eltemette, és a márványra az ő stílusában verset véstek.

Itt nyugszik Saárossy Sándor, a poéta/ Akire szó szerint rálőtték a poént.

Képek:
1. A zseni
2. Zseni angyalbőrben
3. Zseni gyógyulófélben
(balról a második)
4. A zseni ápolónővérkéi
5. Boni & Klári
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2024/8  •  IV. 10. – IV. 23.
Sulyok Papa Doc: Zsidólakás
és zsidóbútor után olvasson
zsidókutya-igénylésekről is!
Para-Kovács Imre: Hamburgerekkel lehet a szemétdombra juttatni a Fidesz nevű állampártot, nem tárkonyszószos pirított pisztránggal! Váncsa István: embercsoport saját magának önszántából ennyire hülye nevet nem találhat ki, mint hogy Talpra Magyarok Közössége Smuzewitz Ilona: az úgynevezett ellenzéki pártok is megmondták, hogy nem Magyar a messiás, de ha olyan nagy a szükség a messiásra, ők vállalják Farkasházy Tivadar szerint a brazil Bolsonarónak Kisvárdára vagy Mezőkövesdre kéne igazolnia, de még mielőtt kiesnek Havas Henrik belecsöppent a Békemenet transzparenskészítőinek mindennapjaiba, és megtudta, azzal fognak vonulni, hogy: Elfoglaljuk Brüsszelt, mert Magyar Péter egy geci! Dési János a miniszterelnök (apjának) hatvanpusztai pálmaházában ugrándozó majmokról Verebes István újabb Örkényiádái A Heti Kamu megtudta: Tiborcz Istvan árufeltöltőnek állt, hogy belülről foglalja el a SPAR-t.
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.