Megtaláltuk, miért cserélik le fémpénzre a 200-ast!

Farkasházy Benedek
2009. 06. 07. · Hócipő 2009/12
A Nemzeti Bank ugyan a 200 forintos bankó elinflálódására meg az érme olcsóbb előállítására hivatkozott, de mi tüzetesen megvizsgáltuk a kivonásra ítélt magyar zöldhasút, és megtaláltuk az igazi okot. (Éles szeműek nagyító nélkül is megpróbálhatják.) Ha kézbe veszik, és a hátoldal közepén a fa tövére pillantanak, akkor ott egy érdekes izét pillanthatnak meg. A tervező még valószínűleg egy gombát tervezett, de vagy ő hibázott, vagy a nyomás során tűnt el a kalap karimájának egy része, és bizony… Igen, jól látják, egy ágaskodó férfi nemiszerv került oda. Annak pedig egy pénzen semmi keresnivalója.





Ugyan az ilyesféle hibák nem egyediek, de olyan ritkák, hogy szinte a világ összes érméjét és bankóját át kellett néznünk, hogy néhány hasonlóan oda nem való, vagy banális hibát hordozó pénzt találjunk.



Egy- és kéteurósok (2002-től)

Az előbbihez hasonló „hiba”, bár ez esetben a grafikus nem sokat tehetett. Az egy- és kéteurós érméken Európa térképe látszik. Illetve Európa térképéről azon országok, amelyek 2002-ben, az euró bevezetésekor EU-tagok voltak. Svédország és Finnország (így Norvégia nélkül) pedig igen érdekes alakot ölt. Igen, ez is egy férfi nemi szervre emlékeztet, ugyan nem meredezik, de a zacsija is megvan.





Bahama-szigetek, 5 cent (1975?)

Érdekes ellentmondást fedezhetünk fel az érme két oldalán. Az egyiken 1975-ben, a másik szerint 1973-ban verték. A neten a gyűjtők párezerre teszik a forgalomba került hibás érmék számát. Bár egyesek szerint 74-esek.





Seychelle Köztársaság, 50 rúpia (1972)

A grafikus a Brit Nemzetközösség pénzein rendre megjelenő II. Erzsébet királynőtől jobbra igen érdekesen formázta meg a pálmafák lombjait. Ha kissé elforgatják az óramutató járásával ellenkező irányba, ezekből szinte azonnal kiolvasható a SEX felirat. A hibát elég későn vették észre, már a teljes mennyiség forgalomban volt, de mivel a világban rengetegen e bankjegyen keresztül ismerték meg a Seychelle-szigeteket, ezt a részletet nem változtatták meg a későbbi nyomatokon sem.





Ausztrália, 10 dollár

Érdekes a sorszám. Talán ha három betű kerül az elejére, akkor néhány kombinációt kihagyhattak volna belőle. Mondjuk KGB, CIA, SEX...







Jugoszlávia, 5000 dinár (1985)

Egy régi vicc szerint úgy lehetett ellenőrizni a jugoszláv dinár valódiságát, hogy az ember összegyűrte, rátaposott, és ha Tito szemüvege nem tört össze, akkor a pénz nem volt hamis. Ugyanis mindegyiken ő szerepelt. Az itt látható 1985-ös ötezres különlegessége, hogy e szerint Tito mindössze 38 évet élt 1892-től 1930-ig. Biztosan tervezési és nem nyomdai hiba, elég csak az évszámokban szereplő 8-as és 3-as számokra pillantani. A későbbi nyomatokon már 1980-ra javították az évszámot.







Cook-szigetek, 5 cent (2000)

Ugyan a kis csendes-óceáni állam is a Brit Nemzetközösség része - ezen országokban pedig hagyományosan a mindenkori brit uralkodót teszik a pénzekre -, ám ez esetben talán kivételt lehetett volna tenni. Ha ugyanis egy termékenységi totemmel díszítik azt, aminek elengedhetetlen része az aprócska, de jól felismerhető csupasz kuki, akkor nem túl ízléses II. Erzsébettel díszíteni annak hátoldalát.





Belorusszia, 3 és 10 rubel

A 3 rubelesen hódok, a 10-esen pedig hiúzok láthatók. A két bankjegyet szemmel láthatóan ugyanaz a grafikus tervezte. Már csak az a kérdés, hogy a bankjegyeket egymásra helyezve megjelenő pajkos állatkák csupán a véletlen játékai, vagy szándékosak. Ja, és persze, hogy Lukasenko atyácska mit szól mindehhez.









Magyarország, 1000 forint

Hasonlót a mi ezresünkkel is lehetett játszani. Összehajtva egyszerre ért ezer, száz és egymillió forintot.







Tunézia, 10 dinár (1994)

A mi közép-európai szemünk rögtön kiszúrja a november 7-i dátumot, de a tunézok ezen a napon nem a nagy októberi szocialista forradalmat ünneplik, hanem a „fordulat napját”, azaz Zine el-Abidine ben Ali elnökké válását, aki 1987-ben ezen a napon nyilvánította egészségileg alkalmatlanná elődjét, és nevezte ki magát.





Finnország, 100 márka

Ugyan az euró bevezetésével már kivonták, de legalábbis érdekes a Suomen Pankki (Finn Nemzeti Bank) felirat a jólfésült úr mellett. Lehet, hogy a rajzolót a punk mozgalom ihlette a portré elkészítésekor?





Litvánia, 500 litas

Több ezer dupla sorszámú bankó került forgalomba. Valószínűleg a sorszámozó nem lefagyott, csak kihagyott egy darabig, mert a bal felső sarokban és a jobboldalt függőlegesen található sorszám mindegyik ilyen bankjegyen más és más.





Vatikán, 100 líra (1963)

Az euró bevezetése óta már ezt is kivonták, pedig hazánkban sokak szerencsepénze lehetne az alján található Fides felirat miatt. Ráadásul 1963-ban adták ki. És mit gondolnak, ki született abban az évben? Úgy van, Orbán Viktor.

HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2025/10  •  V. 7. – V. 20.
ORBÁN ÉVEKIG FALAZOTT MATOLCSYNAK! Para-Kovács Imre: már várja, hogy Magyar Péter emlőssel szexeljen, ukránoknak kémkedjen és idős asszonyokat gázoljon a zebrán Váncsa István: Szép hazánkban a veszélyhelyzet olyan, mint egykoron a szovjet és a magyar nép barátsága: örök és megbonthatatlan! Smuzewitz Ilona: Balsors akit Weber tép – aki szerint nem pontosan így van a Himnusz szövege, annak át van mosva az agya! Farkasházy Tivadar: hatezer éves a Hócipő Havas Henrik sajtó alá rendezte a karmelitában Orbán főművét, a Háború és békét Dési János lebuktatja magát, hogyan csinálta ki a magyar sertésexportot, amikor tudósított a titokban tartott sertéspestisről Verebes István előzetes riportja a 2026-os választások után a Parlamentből távozó fideszes politikusokról A Heti Kamu megtudta: Kövér László véletlenül saját magát is kitiltotta az Országgyűlésből Selmeczi Tibor: dübörög a jólét, ha akad aki megveszi az 5500 forintos lángost is!
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.