Neccketrec 56.0

Murányi Marcell
2004. 11. 10. · Hócipő 2004/23
Na, ismét megdöglik az internet. Jó, nem most, hanem 2006-ban. A hónap - nap - perc - másodpercet még nem tudom. Mielőtt ezt a mágikus évszámot a magyar politikai erőtér végesszámú dimenzióiban értelmeznénk - tehát hogy azért omlik össze az internet, mert a Fidesz győz / veszít, esetleg azért mert a szocik maradnak/buknak -, próbáljuk meg vigyázó szemeinket a bitek és byte-ok elfogulatlan világára vetni.

Legutóbb azért akart megdögleni a net, mert majdnem elfogytak az IP-címek, tehát azok a számsorok, amelyekkel a hálón mocorgó számítógépek egyfelől azonosíthatóak, másfelől cím nélkül nem tudnak kommunikálni.

Most egy finn prof, bizonyos Hannu H. Kari állítja, hogy a hálónak annyi, mégpedig a spamek és a vírusok miatt. Az internet össze fog omlani, ez visszaveti a gazdaságot, de annyira, hogy Róma felé indulnak el a hunok, Attila vezetésével, de talán Catalaunumnál van még esély egy ikszre, és akkor nem indul el teljesen új irányba a történelem, a huszadik század hetvenes éveiben elindul az internet őse, és 2006-ra az egész cucc összeomlik.

De miért omlana össze a spamek meg a vírusok miatt az internet? - tehetnéd fel a kérdést, idegesen babrálva azt a kis helyes golyós izét, az abakuszt. A helyzet roppant egyszerű: a spamek egyes becslések szerint jelenleg a világ e-mail-forgalmának 9/10-ét jelentik. Naponta - szintén becslés - akár félmillió rosszindulatú küldemény is útra kelhet. Minél több a spam, annál leterheltebbek az internetes forgalom lebonyolítását végző számítógépek, ilyen-olyan drótok, műholdak. Olyan hatalmas adatforgalmat generálnak spamekkel a digitális gazemberek, hogy nem győzi majd a háló, és összeomlik. Amúgy eddásan: istenem, de sokan vagytok, rosszak! Igen, valahogy így lesz.

A vírusok pedig csak azt a bizonyos digitális habot jelentik a virtuális tortán, de talán te is letöltötted magadnak a legutóbbi idők slágerét, a kompromittáló Beckham-képeket kínáló kis szemét programot.

A net halála az okoskodás - írhatnám, ha ennek lenne bármilyen jelen kontextusba simuló jelentése.

Mit tudsz te tenni azért, hogy a nagy összeomlás ne következzen be? Mit tudunk tenni mi, egyszerű felhasználók? Mit jelent az, hogy a nagy finn prof is szeretné, ha valamit tennénk a spamek ellen? Mi lesz, ha hirtelen eltűnik a világból a Magyar Elektronikus Könyvtár, a hálózati FPS - lődd szét az agyát - és a könnyen letölthető meztelen csaj? Szerinted? Ne spamezz, ne írj vírust a te hasonlatosságodra, és ne küldd el azt felebarátodnak? Én, ha már így rákérdeztél, semmit nem akarok csinálni. Hiszen ha összeomlik az internet, akkor a spam is megszűnik, nem?



Digitális Brutál
A rendszergazda szobája

Mi, egyszerű felhasználók folyamatosan harcban állunk a rendszergazdával. Ez a harc kiegyenlítetlen körülmények között zajlik, hiszen míg a rendszergazda minden kis rohadt bitről tudja, hogy mit csinál, és hol a helye a gépben, mi nem. Mi csak néhány dologhoz értünk: be- és kikapcsoljuk a számítógépet, dokumentumokat hozunk létre, majd adunk át az enyészetnek, de nem tudjuk, miért, és úgy értünk hozzá, mint Laci bácsi az energetikához. Éppen ezért bekukkantunk most a rendszergazda lakhelyére, és megpróbáljuk megnézni, hogyan él, szereti-e a rendet, vannak-e háziállatai, szokott-e takarítani, mit főz, hogyan készíti el a kávéját. Hátha - ha nélküle élni nem tudunk - megszeretjük a rendszergazdát. Egy kicsit.










HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2026/9  •  IV. 22. – V. 5.
Para-Kovács Imre: Ha tartják magukat a pártközpontból kapott utasításokhoz, a valóság nem fog berobbanni a még mindig behunyt szeműek kis világába Farkasházy Tivadar: Hann Endre kérjen bocsánatot! Smuzewitz Ilona: Lehet, hogy most kevesebb magyar és nő szavazott rájuk, de az a demokrácia, amikor a Fidesz nyer Váncsa István: Nagy Márton számai örökké itt maradnak velünk, pedig feladta az életét értük Havas Henrik megalapította a Narancs Segélyt a karmelitában a bukott fideszes politikusok támogatására Juszt László: A felcsúti G. I. Joe elkövette a szerencsejátékosok legnagyobb hibáját: nem tudott nyerés közben felállni az asztaltól Dési János: Az állami média belső ellenállóinak rejtett társalgójáról Verebes István: Azért ez még mindig Magyarország! Propgandzsát szívtak – avagy a kognitív disszonancia és a választás estéjének legjobb mondatai A Heti Kamu megtudta: a külügyben nem darálnak, hanem környezetet védenek, a felesleges papírokat így értékesítik hörcsögalomként
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.