Szili-saga I.

Farkasházy Benedek
2005. 04. 13. · Hócipő 2005/08
Azért az elődök se legyenek olyan büszkék, 1990-ben Antall és Tölgyessy paktumot kötött, Gönczért a konstruktív bizalmatlansági indítvány bevezetését és a kétharmados törvények csökkentését adva - amiből a többieket kihagyták -, 2000-ben pedig majdnem Torgyán Józsefet emelték trónra, de aztán még idejében a fülébe súgtak neki valamit...



SZEKERES IMRE
elnökhelyettes, MSZP
Magyarországnak olyan köztársasági elnök kell, amilyen Göncz Árpád volt, vagyis akit az emberségéről és tisztességéről lehet megismerni, és nem arról, hogy melyik politikai irányzathoz tartozik.
Szeretnénk, ha maga a párton belüli döntés is egy nagyon széles körű nyilvánosságon alapulna, és egy nagyon széles körű véleménykérésen, mert azt gondoljuk, hogy nem csupán az országgyűlési képviselők feladata meghatározni azt, hogy ki legyen a Magyar Köztársaság elnöke.
HVG - 2004. XII. 18.

HORN GÁBOR
ügyvivő, SZDSZ
A szabad demokraták nem tudnak pártpolitikust elképzelni az államfői posztra. Egy liberális szellemiségű, de a konzervatív oldal által is elfogadott, a társadalom széles körű támogatását bíró személyiségnek kell betöltenie a köztársasági elnöki posztot.
HVG - 2004. XII. 18.

DÁVID IBOLYA
elnök, MDF
Felelőtlenség lenne, ha a jelölési folyamat egy párt sajtónyilatkozatával kezdődne akkor, amikor Mádl Ferenc köztársasági elnök még nem nyilatkozott arról, hogy vállal-e még egy ciklust.
HVG - 2004. XII. 18.

KÖVÉR LÁSZLÓ
elnök, Fidesz Országos Választmány
Azt azonban el tudom képzelni, hogy a Fidesz akár egy nyilvánvalóan baloldali kötődésű, de nem pártpolitikai múltú és jelenű személyt támogasson. Ha az MSZP-ben az SZDSZ-től függetlenül megvan a hajlandóság arra, hogy az eddigi gyakorlat szerint haladjunk tovább, akkor mi - a magyar demokrácia érdekében - szívesen vagyunk partnerek.
www.fideszfrakcio.hu - I. 23.

SZABÓ ISTVÁN
filmrendező
Akik engem javasoltak erre a posztra, azoknak valószínűleg elegük van a filmjeimből, és így akarják tőlem megszabadítani a magyar filmgyártást.
Figyelő - II. 3.

LÉVAI KATALIN
EP-képviselő, MSZP
Többen is megkerestek, de hivatalos felkérést természetesen még nem kaptam, ahogyan ez még nem tart abban a stádiumban.
RTL-Klub - II. 5.

VÉDEGYLET
Sólyom László neve egybefonódott a jogállamiság hajthatatlan, következetes képviseletével. Az általa képviselt elvek ma veszélyben forognak. Az országot széthullás, morális összeomlás fenyegeti. Meggyőződésünk, hogy ebben a helyzetben választott képviselőink akkor felelnek meg a leginkább alkotmányos kötelességüknek, ha őt hívják meg a köztársaság élére.
Nyílt levél - II. 24.

HILLER ISTVÁN
elnök, MSZP
Jót tenne az országnak, ha a következő államfő nő lenne. Mindenképpen a szociáldemokrata irányzathoz kötődő személyt szeretnénk államfőnek, aki képes a nemzet egészének képviseletére.
Népszabadság - II. 25.

SAJTÓHÍR
Gönczöl Katalin értesüléseink szerint nem vállalja a jelölést.
Népszabadság - II. 25.

GÖNCZ KINGA
miniszter, ISZCSEM
Nem ambicionálom a posztot.
Népszabadság - II. 28.

SAJTÓHÍR
Úgy tudjuk, a (szocialista) pártvezetés eltökélt szándéka az, hogy a baloldali értelmiségi körből kerüljön ki az új államfő, bár bizonyosan egyelőre jobbára csak azt lehet tudni, hogy ki nem lesz köztársasági elnök. A "szociáldemokrata kötődésű értelmiségire" példaként lapunknak Fejtő Ferenc írót említették, hozzátéve: ő korára való tekintettel sem lehetne persze köztársasági elnök, de olyan "típusú" személyt szeretnének, mint amilyen ő. És - tették hozzá - nem feltétlenül nőt.
Népszabadság - II. 28.

SZONDA-IPSOS
A válaszadók 42 százalékos arányban Szili Katalint tartják alkalmasnak köztársasági elnöknek. A második legnagyobb lakossági támogatottságért Lévai Katalin és Sólyom László verseng, mindkettőjüket a megkérdezettek 32 százaléka tartja alkalmasnak a poszt betöltésére.
Közvélemény-kutatás - III. 5.

SÓLYOM LÁSZLÓ
az Alkotmánybíróság volt elnöke
Nagyon jólesett, hogy ilyen sokan bíznak bennem. Arra pedig büszke is lehetek, hogy pártállásra, világnézetre, szellemi irányultságra való tekintet nélkül írták alá a levelet, vagyis - hogy az alkotmányt idézzem - kicsiben kifejeződött a nemzet egysége. Sok magas kitüntetésem van kül- és belföldről, de ezt tartom a legnagyobb elismerésnek.
Heti Válasz - III. 10.

SZILI KATALIN
elnök, Országgyűlés
Szerénytelenség nélkül, a körülmények ismeretében hiszek az esélyemben. Pártelnökünk, dr. Hiller István a napokban többször is azt nyilatkozta, történelmi lehetőség számunkra a rendszerváltozás után 15 esztendővel, hogy nő legyen a köztársasági elnök. Miközben minden alkalommal engem nevezett meg elsőként mint a párt első számú lehetséges jelöltjét.
Észak-Magyarország - III. 11.

SZEKERES IMRE
Támogatom pártpolitikus jelölését, ha az illető tisztességes, eredményes munkát végez, és élvezi a választópolgárok bizalmát. Szeretném, ha szocialista politikus lenne a köztársasági elnök, hiszen volt már konzervatív és liberális államfő is.
Népszava - III. 19.

SAJTÓHÍR
Bihari Mihály alkotmánybírót tartja Szili Katalin lehetséges alternatívájának az államfői posztra az MSZP szocialista platformja. A népi-baloldali platform, melynek Jánosi György, Suchman Tamás, Nagy Sándor és Katona Béla is a tagja, korábban egyértelműen Szili Katalint támogatta. A platform ülésén felmerült Glatz Ferenc jelölése is.
index - III. 23.

Bárándy Péter egy ideig a komoly esélyesek közé is tartozott, aztán látványosan elfelejtette mindenki. Jelölése most szintén szocialista berkekben vetődött fel.
Magyar Hírlap - III. 24.

56 értelmiségi véli úgy, hogy Mécs Imre lenne a legalkalmasabb. A kezdeményezők indoklása szerint 1990-ben a köztársaságielnök-választáskor a Göncz Árpád melletti döntés többek között az 56-os forradalom és a III. köztársaság folytonosságát is deklarálta. Álláspontjuk szerint pedig ezt megismételni - addig, amíg még lehetséges - méltó precedens lehet.
Népszabadság - III. 25.

HORN GYULA
volt miniszterelnök
Nézze, egy biztos, hogy nem marad az ország köztársasági elnök nélkül. Jelöltek vannak, köztük önjelöltek is.
Nap-kelte - III. 20.

Horn Gyula: Végiggondolva ma azt, hogy egy köztársasági elnöknek a mostani helyzetben milyen feladata, milyen dolgai vannak, és az elemzés, a gondolkodás eredményeként döntöm el, hogy benevezek-e vagy sem a köztársasági elnökjelöltek közé.
Riporter: Egyébként, hogyha lehet így fogalmazni, akkor puhatolózások már voltak önnél erre vonatkozóan?
Horn: Igen voltak. Az MSZP köreiben is, meg az MSZP tagjainak részéről volt ilyen. És volt az utca embere részéről, sok helyen ahol megfordultam.
Inforádió - III. 29.

KUNCZE GÁBOR
elnök, SZDSZ
Azt szeretnénk, ha a leendő köztársasági elnök képes lenne azon, az alkotmányba is foglalt követelménynek megfelelni, hogy megtestesíti a nemzet egységét. Ezért mondjuk azt, hogy ne legyen az illető pártpolitikus.
Én azzal egyetértek egyébként, hogy Mécs Imre egy köztiszteletben álló ember, akinek az életpályája önmagáért beszél. És természetesen nem tiltakozik az SZDSZ az ellen, hogy őt bárki jelölje.
Ha már a neve nyilvánosságot kapott, akkor Gombár Csabát olyannak tekintjük, aki egyébként a követelményeknek megfelel.
Nap-kelte - III. 30.

HILLER ISTVÁN
Műsorvezető: Nem kell nevet mondania, ön tudja már, hogy kire adná le a voksát?
Hiller István: Igen.
Mv.: Ön tudja. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr tudja, hogy kire adná le a voksát?
Hiller: Kérem, én nem vagyok Gyurcsány Ferenc klónja, és ő se az én klónom.
Mv.: Szoktak beszélgetni.
Hiller: Igen, naponta legalább kétszer, úgyhogy tegnap este is és ma délelőtt is fogunk beszélni.
Mv.: Feltételezi, hogy tudja?
Hiller: Igen.
Mv.: Azt tessék nekem megmondani akkor, hogy ez a két név, amit én nem kérek, az ugyanaz?
Hiller: Igen.
Nap-kelte - IV. 2.

KUNCZE GÁBOR
Ha Orbán Viktor Szili Katalint ajánlja, vagy Hiller István Sólyom Lászlót, esetleg mindketten Gombár Csabát, engedünk az erőszaknak.
Népszabadság - IV. 2.

SAJTÓHÍR
Hiller István nem kívánt reagálni azonban arra az értesülésre, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő arra kérte a szabad demokrata vezetőket, hogy ne támogassák Szili Katalint köztársaságielnök-jelöltként.
Hír TV - IV. 2.

DÁVID IBOLYA
Az MDF másfél hónappal ezelőtt maga kezdeményezte, hogy a köztársasági elnök jelölése kapcsán alakuljon ki a négy parlamenti párt között egy olyan együttműködés, amely lehetővé teszi azt, hogy egy minél szélesebb támogatottsággal bíró köztársasági elnököt jelöljünk. Álláspontunk az, hogy a jelölt ne legyen aktív politikus, és ne legyen állampárti múltja.
Budapest Rádió - IV. 2.

TOLLER LÁSZLÓ
Baranya megyei elnök, MSZP
A szocialisták azt jelölnek, akit akarnak, de csak olyan személy futhat be, akit mi akarunk - ez az SZDSZ álláspontja. A szocialista pártnak elege van ebből a mentalitásból. Az MSZP-t mindig a gyenge pártok között tartották számon, mert mindig a kiegyezésre játszunk, megalkuszunk. Milyen pipogya párt az, amelyik nem tud köztársaságielnök-jelöltet állítani? Kompromisszumot úgy is el lehet képzelni, hogy az SZDSZ köti... Ez már nem Szili Katalin-ügy. Ez egy elrontott ügy. Nem lehet úgy nekifutni egy kongresszusnak, hogy sunnyogó tárgyalásokat folytatunk a háttérben, különösebb felhatalmazás nélkül.
Népszabadság - IV. 6.

KUNCZE GÁBOR
Az nem kompromisszum, hogy az összes lehetséges Szili Katalint elénk tárták, és közülük kiválaszthatjuk az egyiket.
Hír TV - IV. 7.

POKORNI ZOLTÁN
alelnök, Fidesz
Az újságban olvasom, hogy is szól a hír? Hogy Hiller István megosztotta a köztársaságielnök-jelölési szempontrendszert Orbán Viktorral. Hát a szempontrendszer nagyon izgalmas lehetett, de annyira azért mégsem, hogy Orbán Viktor fölhívjon telefonon, hogy, te, nézd, micsoda szempont-rendszert tettek le a szocialisták az asztalra.
Úgy látom, hogy van az eddig a két kormánypárt között fölmerült nevek között is olyan, akit örömmel fogadnánk.
Nap-kelte - IV. 7.

SZABÓ GYÖRGY
az MSZP egyeztető delegációjának tagja
Kicsi, illetve semmi esélye annak, hogy az MSZP Szilin kívül más államfőjelöltet nevezzen meg. Szili kifejezheti a nemzet egységét.
index - IV. 7.

HERÉNYI KÁROLY
frakcióvezető, MDF
Hiller István délután felkeresi az MDF képviselőcsoportját, akikkel az államfőjelöltről egyeztet.
index - IV. 7.

SAJTÓHÍR
Az SZDSZ-nek rá kell jönnie arra, hogy a tagságot nem tudjuk lebeszélni Szili Katalinról. Nálunk nem úgy megy, mint náluk, hogy összeülnek húszan egy teremben, és az már a tagság nagy része, amely felülről eldönti, hogy mi legyen - mondta ironikusan egy vezető szocialista politikus.
Népszabadság - IV. 8.



1990-ben az MDF jelölte az SZDSZ-es Göncz Árpádot. Öt évre rá az MSZP vezette koalíció hosszabbít. 2000-ben a Fidesz nyomására a kisgazdapárt a volt MDF-es miniszter Mádlt jelölte. Az alkotmány alapján ha az első két körben nincs meg a kétharmados többség, és a harmadikban sincs meg az 50%+1 szavazat, az államfő automatikusan az országgyűlés elnöke lesz, azaz Szili Katalin.
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2024/9  •  IV. 24. – V. 8.
Para-Kovács Imre: senki sem akarja Orbánt elhallgattatni, csak ha lehet inkább beszéljen olyan türk tudatú országokban, ahol szívesen látják őt és retardált barátait Váncsa István: Az Unió úgy döntött, hogy most már aztán tényleg az asztalra csap, és a négypárti többség neki is látott egy újabb határozattervezet megfogalmazásának Smuzewitz Ilona: a létezés a Fidesz által lehetséges, a Fidesz nélkül a farkasok együtt legelnének a bárányokkal, de a Fidesz meghozta a szabadságot és a magántőkealapokat Farkasházy Tivadar hiányolja Magyar Péter 12 pontjából az „örök élet +20 évet” Havas Henrik elfogta Varga Judit „Te mocskos áruló, kedves Péter” kezdetű levelét Kéri László: Forgatókönyv lejáratáshoz Dési János őrült rohangálást látott a Karmelitában, amikor kiderült, mégsem lesz meg az ajándékba odaígért áruházlánc Verebes István újabb Örkényiádái A Heti Kamu megtudta: Orbán annyira megirigyelte az influenszerek Deák téri pénzszórását, hogy saját kezűleg fog krumplit szórni a Karmelita erkélyéről
GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.