Velünk élő történelem

Megyesi Gusztáv
2014. 04. 02. · Hócipő 2014/07
Figyelem, figyelem! Silov altábornagy azonnal jöjjön Budapestre!Ezt kellene most félóránként az ország valamennyi rádió- és tévéadójának bömbölnie, mint annak idején, csak akkor Beregfy vezérezredest szólítván a fővárosba; kellene tisztázni néhány tényt. Tudni kell, hogy Silov altábornagy volt az utolsó orosz katona, aki 1991. június 16-án a szovjet Déli Hadseregcsoport parancsnokaként elhagyta Záhonynál Magyarországot, egyébként igen nagy csalódást okozva a sajtónak, mert fekete Volgába ülve ment ki az országból a Tisza-hídon, nem pedig gyalogszerrel, lehajtott fejjel kullogva, hogy még utána is lehessen köpni.
De bizony milyen jól jön most, hogy nem köpte le senki, s tárt karokkal, a régi jó barátnak kijáró tisztelettel lehet majd őt katonai pompával fogadni, mikor az első fűtőelem megérkezik Paksra.
Volt a múlt hétvégén egy párját ritkító Békemenet, amelyen gyakorlatilag Magyarország valamennyi felnőtt állampolgára részt vett, kivéve azt a pár ezer kommunistát, akik kunbélaként egy nappal később tartottak nevetséges baloldali jelmezbált az Operánál. Ha annak idején, 2002-ben az ötvenezer négyzetméternyi Kossuth téren gyülekező Fidesz-szimpatizánsok számát Rákay Philip komornyik, későbbi tv-indendáns kétmillióra becsülte, akkor most a felújított és tágasabbá vált Kossuth téren, valamint a környező utcákban jóval többen férhettek el, ha pedig ehhez hozzávesszük, hogy sokan a menetelés helyett egyből a Hősök terére mentek, továbbá hogy Széles Gábor gravitációügyi kormánybiztos már reggel egymillió gyülekező emberről beszélt, akkor simán kijön a nyolcmillió.
Ennek a soha nem látott tömegnek mondott soha nem látott ívű beszédet a vezénylő tábornok, különös tekintettel ezúttal a történészekre. Nem tudni, hogy az első sorokban ott álltak-e a nemzet legkiválóbb történészei, elsősorban is a pártalapszervezetként működő Veritas intézet vezetője, mindenesetre eléggé egyértelmű utasítást kaptak arra nézve, hogyan is jött el Magyarországra a szabadság.
A vezénylő tábornok a beszédében leginkább jövő időben beszélt a múltról: „Amikor majd megírják e négy év példátlan történetét, leírják, hogy a magyarok 2010-ben a modern Európában páratlan egységet hoztak létre. Le fogják írni, hogy a magyarok lehetetlen dologra vállalkoztak, de végül sikeresen megküzdöttek a pénzvilág góliátjaival, a birodalmi bürokratákkal és a dunai árhullámmal is. (És az ónos eső? A szerk. megj.) És le fogják írni, hogy a magyarok megvédték a munkahelyeiket, sőt, munkahelyek százezreit teremtették. Leírják, hogy kiszabadították magukat a nemzetközi valutaalap nemzetközi öleléséből. Kiváltották falvaikat, városaikat és kitörtek az adósságcsapdából, és le fogják írni, hogy farkasszemet nézve a fél világgal ,saját nemzeti alkotmányt alkottak…” – mint látható, csupa határozott „leírják majd” és még határozottabb „le fogják írni”, és nekünk nincs kétségünk afelől, hogy a történészek le fogják írni.
Ám a beszéd kétségkívül legjelentősebb része az volt, hogy „25 évvel ezelőtt is ezen a téren találkoztunk. Itt kezdődött minden, itt, ezen a téren kezdődött az ország felszabadítása”. A súlyos nemzeti gond az, hogy a vezénylő tábornok legnagyobb pechére élnek még páran, ketten-hárman, tízen-húszan, akik részesei voltak az akkori eseményeknek, s ha nem formálták is azokat, olvastak újságot, nézték a híradót, mégpedig nem csupán 1989. június 16-án és utána, hanem előtte is. Ezek igen veszélyes emberek, mert számukra az időszámítás nem a vezénylő tábornok (akkor még szakaszvezető) beszédével kezdődött. Hogy most csak néhány apró történelmi jelentéktelenséget idézzünk Burucs Kornélia (MTA) e témakörben készített összefoglalójából:
1988. november 17.: Nagy János bécsi magyar nagykövet fölveti a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok létszámának csökkentését.
december 7.: M. Gorbacsov szovjet államfő az ENSZ-ben bejelenti: 1991-ig az NDK-ból, Csehszlovákiából és Magyarországról 50 ezer katonát és 5 ezer harckocsit vonnának ki.
1989. január 10.: Grósz Károly, az MSZMP főtitkára nyilatkozata egy japán napilapnak: heteken belül megkezdődik a szovjet csapatok részleges kivonása Magyarországról.
január 25.: Elkészül az „ideiglenesen hazánkban állomásozó” szovjet Déli Hadseregcsoport kivonásának ütemterve. Eszerint az év első felében hazaindul Veszprémből 1 szovjet harckocsihadosztály és 1 kiképző harckocsiezred. Júliustól decemberig távozik 1 szovjet deszant rohamzászlóalj és a tököli repülőtérről 1 vadászrepülő-ezred.
május 16.: Az MSZMP PB napirendjén: a Varsói Szerződés Politikai Tanácskozó Testülete következő ülésén vessék fel a Magyarországon tartózkodó szovjet csapatok kivonásának kérdését.
május 28.: Egy hónap alatt 10 400 szovjet katona, közel 300 harckocsi, 150 páncélozott harcjármű, valamint a bejelentett szárazföldi tüzérségi technika 9 százaléka hagyta el az országot.
június 13.: Bonnban M. Gorbacsov szovjet államfő és Helmut Kohl nyugatnémet kancellár politikai nyilatkozatot ír alá, melyben megerősítik: minden állam szabadon dönthet politikai és társadalmi rendszeréről.
június 15.: A Fidesz kezdeményezésére 200 fő a szovjet csapatok kivonását követeli a szovjet nagykövetség előtt. „Nem kívánjuk az azonnali kiválást a Varsói Szerződésből, de követeljük, hogy azonnal kezdjék meg erről a tárgyalást”– nyilatkozta az egyik szervező.
S majd csak másnap jön a vezénylő tábornok beszéde a Hősök terén, Nagy Imre újratemetésén. Silov altábornagy feltehetően szívesen igazolja majd, hogy fentiek nem történtek meg, ő maga pedig kizárólag azért vonult ki csapataival hazánkból, mert félreértve a vezénylő tábornok beszédét, egyszerűen összecsinálta magát a félelemtől; a történelem produkál néha efféle tévedéseket.
Megyesi Gusztáv
legolvasottabb cikkei
legolvasottabb cikkei
Megyesi Gusztáv
legfrissebb cikkei
legfrissebb cikkei
HÓCIPŐ AZ ÚJSÁGOSNÁL
2026/13 • VI. 17. – VI. 30.
Para-Kovács Imre: én nem hazudok pénzért, nem nyalom a kormány seggét, a most leépített cselédsajtó nem kollégám, az övéik Kínában meg Oroszországban vannak
Kéri László: Orbán egy órára belátta, hogy „mindennek van határa”. Hátha újabb vereségek hatására ezt egy délutánra, vagy egy napra is belátja!
Smuzewitz Ilona: a Fidesz nem veszített, csak nem nyerte meg a választást
Váncsa István alig várja, hogy hazánk elérkezzen az Orbán-féle szuverenitás állapotába, hogy az univerzum összes országát jól tökön rúghassuk
Farkasházy Tivadar elképzelte Orbánt, ahogy egy bunkerből nézi az aranykonvoj kísérőinek csak Bin Ladenéhez hasonlítható elfogását
Havas Henrik Orbán kérésére megírta a volt kormányfő, rettegő fideszeseknek szóló levelét
Dési János: így rúgtak ki három perc alatt a Népszavától
Lendvai Ildikó: Mikor szólnak Orbánnak?
A Heti Kamu megtudta, hogy Sulyok Tamás az elmozdítása elleni tiltakozásul az íróasztalához láncolta magát. Kimentése folyamatban van!
2026/13 • VI. 17. – VI. 30.
Para-Kovács Imre: én nem hazudok pénzért, nem nyalom a kormány seggét, a most leépített cselédsajtó nem kollégám, az övéik Kínában meg Oroszországban vannak
Kéri László: Orbán egy órára belátta, hogy „mindennek van határa”. Hátha újabb vereségek hatására ezt egy délutánra, vagy egy napra is belátja!
Smuzewitz Ilona: a Fidesz nem veszített, csak nem nyerte meg a választást
Váncsa István alig várja, hogy hazánk elérkezzen az Orbán-féle szuverenitás állapotába, hogy az univerzum összes országát jól tökön rúghassuk
Farkasházy Tivadar elképzelte Orbánt, ahogy egy bunkerből nézi az aranykonvoj kísérőinek csak Bin Ladenéhez hasonlítható elfogását
Havas Henrik Orbán kérésére megírta a volt kormányfő, rettegő fideszeseknek szóló levelét
Dési János: így rúgtak ki három perc alatt a Népszavától
Lendvai Ildikó: Mikor szólnak Orbánnak?
A Heti Kamu megtudta, hogy Sulyok Tamás az elmozdítása elleni tiltakozásul az íróasztalához láncolta magát. Kimentése folyamatban van!


GYENGÉBBEK KEDVÉÉRT
Képaláírásaink a képzelet szüleményei, nem a rajtuk szereplők mondták. • A Hócipő hírei álhírek. • A Képzelt riportok álinterjúk, nem az azokban nevesített személyek szólalnak meg bennük. • Legyen résen: oldalunkon a valódiak mellett alkalmanként álhirdetések is előfordulnak • A Föld gömbölyű.





